ELXV350EC3560MFB5D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 56uF 35V 20% (6.3 X 11.5mm) Radial 2.5mm 255mA 2000h 105A°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXV350EC3560MFB5D
  • Part No:
    ELXV350EC3560MFB5D
  • HTS:
    1000
  • Capacitance Value:
    56 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    6.3 x 11.5 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    35 VDC