Y42A01100FPLFG
Littelfuse/C&K
Switch Tactile N.O. SPST Dome Gull Wing 0.05A 100VDC 0.2VA 2.4N SMD Tray
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: Y42A01100FPLFG
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    Y42A01100FPLFG
  • Alias/AKA:
    EDGSC1LFG
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    FR
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Dimension:
    11.3 x 12.7 x 1.2 mm
  • Mounting:
    PCB Surface Mount
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Style:
    Dome
  • Operating Force:
    2.4 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.2 A