RTAP41W10W25NS
Littelfuse/C&K
1–4 Poles Coded Rotary Switch
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
1–4 Poles Coded Rotary Switch
Search Keywords: RTAP41W10W25NS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    RTAP41W10W25NS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    VN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Positions:
    10
  • Pole Throw Configuration:
    SP10T
  • Actuator Length:
    25 mm
  • Dimension:
    25.8mm x 22mm x 37.6 mm
  • Actuator Style/Diameter:
    Screwdriver Shaft/6
  • Mounting:
    Through Hole
  • Body Orientation:
    Straight
  • Terminal Type:
    PC Pins
  • Angle of Throw:
    36 °
  • Contact Rating @ Voltage:
    5 A
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1
Can Ship immediately Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 5