PTS647SM70SMTR2LFS
Littelfuse/C&K
Tact 4.5 x 4.5, 7.0 mm H, 1.8N, G leads
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PTS647SM70SMTR2LFS
  • Part No:
    PTS647SM70SMTR2LFS
  • Alias/AKA:
    Y97KT23B2GAFP
  • HTS:
    853650
    EAR99
    1000
  • Dimension:
    4.5mm x 6.5mm x 714052mm
  • Mounting:
    Surface Mount14047
  • Pole Throw Configuration:
    SPST14050
  • Switch Configuration:
    N.O.14058
  • Actuator Style:
    Round Button14026
  • Operating Force:
    1.77 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.05@12VDC A