- 8121SDWGE
8121SDWGE
Littelfuse/C&K
Switch Push Button ON Mom SPDT Round Plunger 1A 120VAC 28VDC 0.4VA Momentary Contact Wire Wrap Panel Mount Bulk
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 8121SDWGE
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Littelfuse/C&K
Part No:8121SDWGE
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536509040
COO:VN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
40 -
Mounting:Panel Mount
Pole Throw Configuration:SPDT
Bushing Type:Threaded
Switch Configuration:ON Mom
Contact Rating @ Voltage:0.4A@20VAC 20 VDC
Actuator Style:Round Plunger
Illumination:N/R
Terminal Type:Wire Wrap
Body Orientation:Straight
Dimension:12.7 x 6.86 x 42.77 mm