8121SD9CGE
Littelfuse/C&K
Switch Push Button ON Mom SPDT Round Plunger 1A 120VAC 28VDC 0.4VA Momentary Contact Thru-Hole PC Pins Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 8121SD9CGE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    8121SD9CGE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    853650
  • COO:
    VN
  • ECCN:
    EAR99
    80
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Bushing Type:
    Unthreaded
  • Switch Configuration:
    ON Mom
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.4A@20VAC 20 VDC
  • Actuator Style:
    Round Plunger
  • Illumination:
    N/R
  • Terminal Type:
    PC Pins
  • Body Orientation:
    Straight
  • Dimension:
    12.7 x 6.86 x 25.27 mm