1201M1S3CME3
Littelfuse/C&K
Switch Slide ON None ON DPDT Top Slide 6A 250VAC 28VDC PC Pins Panel Mount/Through Hole Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 1201M1S3CME3
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    1201M1S3CME3
  • Alias/AKA:
    1201M1S3CSE3
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Mounting:
    Panel Mount/PCB Through Hole
  • Body Orientation:
    Straight
  • Actuator Style:
    Top Slide
  • Pole Throw Configuration:
    DPDT
  • Switch Configuration:
    On None On
  • Contact Rating @ Voltage:
    6@120VAC 28VDC A
  • Contact Plating:
    Silver
  • Operating Temperature:
    -30 to 65 °C
  • Termination Style:
    PC Pins
  • Dimension:
    19.56 x 11.43 x 14.25 mm