MP0045/1E2RD012
Bulgin Limited
The MP0045/1E2RD012 is a D.P.C.O. latching switch featuring a stainless steel body, front panel mounting, and a 12V DC red rin ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The MP0045/1E2RD012 is a D.P.C.O. latching switch featuring a stainless steel body, front panel mounting, and a 12V DC red ring illumination.
Search Keywords: MP00451E2RD012
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bulgin Limited
  • Part No:
    MP0045/1E2RD012
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    80
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Pole Throw Configuration:
    DPDT
  • Bushing Type:
    Threaded
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Contact Rating @ Voltage:
    3A@250 VAC
  • Actuator Style:
    Flush Round Button
  • Illumination:
    Red,LED
  • Terminal Type:
    Solder
  • Body Orientation:
    Straight
  • Dimension:
    21.9 x 38.2 mm