MPI002/RP/BL/24
Bulgin Limited
Switch Push Button N.O. SPST Flush Round Button 0.05A 24VDC Momentary Contact Panel Mount Solder Tag Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MPI002RPBL24
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bulgin Limited
  • Part No:
    MPI002/RP/BL/24
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    Panel Mount13759
  • Pole Throw Configuration:
    SPST13761
  • Bushing Type:
    Threaded13741
  • Switch Configuration:
    N.O.13768
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.0513752A@24VDC
  • Actuator Style:
    Flush Round Button13737
  • Illumination:
    Blue,LED
  • Terminal Type:
    Solder Tag13770
  • Body Orientation:
    Straight13740
  • Dimension:
    22mm x 25.7mm x 33.613763mm