SRF1260-221M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 220uH/880uH 20% 100KHz Ferrite 1.19A/0.594A 0.354Ohm/1.416Ohm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SRF1260221M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRF1260-221M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Inductance:
    220,880 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    1.19,0.594 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.354,1.416 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C