SRF1260-151M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 150uH/600uH 20% 100KHz Ferrite 1.48A/0.739A 254mOhm/972mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SRF1260151M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRF1260-151M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Inductance:
    150,600 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    1.48,0.739 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.254,0.972 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C