SRF1260-101M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH/400uH 20% 100KHz Ferrite 1.78A/0.892A 171mOhm/656mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SRF1260101M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SRF1260-101M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Inductance:
    100,400 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    1.78,0.892 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.171,0.656 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C