SMBJ300A
Bourns
TVS Diode Single Uni-Dir 300V 600W 2-Pin SMB T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SMBJ300A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SMBJ300A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Family:
    SMBJ300A
  • Configuration:
    Single
  • Dimension:
    4.57(Max) x 3.94(Max) x 2.2(Max) mm
  • Maximum Clamping Voltage:
    486 V
  • Direction Type:
    Uni-Directional
  • Maximum Peak Pulse Current:
    1.3 A