SMAJ36CA
Bourns
ESD Suppressors / TVS Diodes - 36V - 400W - 2-Pin - DO-214AC - 1µA - Surface Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SMAJ36CA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SMAJ36CA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Dimension:
    4.57(Max) x 2.92(Max) x 2.2(Max) mm
  • Family:
    SMAJ36CA
  • Configuration:
    Single
  • Maximum Peak Pulse Current:
    6.9 A
  • Direction Type:
    Bi-Directional
  • Maximum Clamping Voltage:
    58.1 V