SDR2207-1R2ML
Bourns
Inductor Power Wirewound 1.2uH 20% 100KHz 30Q-Factor Ferrite 15A 3.8mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SDR22071R2ML
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SDR2207-1R2ML
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    250
  • Inductance:
    1.2 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    15 A
  • Maximum DC Resistance:
    3.8 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C