SDR1806-102KL
Bourns
The SDR1806-102KL is a surface-mount power inductor featuring a 1000 µH inductance and a ±10% tolerance.
Description +
Search Keywords: SDR1806102KL
  • Part No:
    SDR1806-102KL
  • Inductance:
    1 mH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Current:
    500 mA
  • Maximum DC Resistance:
    1.8 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C