SDR1806-101KL
Bourns
Inductor Power Wirewound 100uH 10% 100KHz 25Q-Factor Ferrite 1.7A 190mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SDR1806101KL
  • Part No:
    SDR1806-101KL
  • Inductance:
    100 uH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Current:
    1.7 A
  • Maximum DC Resistance:
    190 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    N/A
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1
Ships today, if you order in Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 250