SDR1005-100ML
Bourns
Inductor Power Wirewound 10uH 20% 1KHz 43Q-Factor Ferrite 2.9A 50mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: SDR1005100ML
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    SDR1005-100ML
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    600
  • Inductance:
    10 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    2.9 A
  • Maximum DC Resistance:
    50 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C