SDR0906-272KL
SDR0906-272KL
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 600
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
SDR0906-272K
Bourns
Inductor Power Wirewound 2.7mH 10% 1KHz 90Q-Factor Ferrite 130mA 9Ohm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: SDR0906272K
  • Part No:
    SDR0906-272K
  • RoHS:
    No
    CN
    1
  • Inductance:
    2.7 mH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Current:
    130 mA
  • Maximum DC Resistance:
    9 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C