SDR0604-561KL
SDR0604-561KL
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 400
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
SDR0604-561K
Bourns
Inductor Power Wirewound 560uH 10% 1KHz 24Q-Factor Ferrite 180mA 4Ohm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: SDR0604561K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    SDR0604-561K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    CN
    1
  • Inductance:
    560 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    180 mA
  • Maximum DC Resistance:
    4 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C