SDR0403-560KL
Bourns
Inductor Power Wirewound 56uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 500mA 940mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: SDR0403560KL
  • Part No:
    SDR0403-560KL
  • RoHS:
    Yes
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Inductance:
    56 uH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Current:
    500 mA
  • Maximum DC Resistance:
    940 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C