SDR0403-470KL
SDR0403-470KL
Bourns
In Stock: 2,800
Minimum Order: 2,000
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
SDR0403-470K
Bourns
Inductor Power Wirewound 47uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 540mA 840mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: SDR0403470K
  • Part No:
    SDR0403-470K
  • RoHS:
    No
    EAR99
    1
  • Inductance:
    47 uH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Current:
    540 mA
  • Maximum DC Resistance:
    840 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C