PWR163S-25-75R0FE
Bourns
Res Thick Film 75 Ohm 1% 25W ±100ppm/°C D-Pak Gull Wing SMD Automotive T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PWR163S2575R0FE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PWR163S-25-75R0FE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Resistance Value:
    75 Ohm
  • Power Rating:
    25 W
  • Tolerance:
    1 %
  • Case Size:
    N/R
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C