PTVS10-058C-TH
Bourns
TVS Diode Single Bi-Dir 58V 2-Pin
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PTVS10058CTH
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PTVS10-058C-TH
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Dimension:
    26.55 x 14(Max) x 15(Max)mm
  • Maximum Peak Pulse Current:
    10000 A
  • Family:
    PTVS10-058C-TH
  • Configuration:
    Single
  • Maximum Clamping Voltage:
    110 V