PTV09A-2020F-A102
Bourns
Res Carbon Film POT 1K Ohm 20% 0.05W(1/20W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (22.4 X 19.3mm) Pin Bracket Mount/Through Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PTV09A2020FA102
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PTV09A-2020F-A102
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Bracket Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.05 (1/20) W
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    22.4 x 19.3 mm
  • Operating Temperature:
    -10 to 50 °C