PTR902-2020K-A103
Bourns
Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 0.025W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (35.8 X 9.5 X 11.3mm) Pin Panel Mount/Through Hole Automotive
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PTR9022020KA103
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PTR902-2020K-A103
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    90
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.025 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    35.8 x 9.5 x 11.3 mm
  • Operating Temperature:
    -10 to 50 °C