PTA4543-2015CPB103
Bourns
A single-gang, low-profile slide potentiometer with a 45 mm travel, 10 kOhm linear taper resistance, and a 15 mm metal lever.
Description +
Search Keywords: PTA45432015CPB103
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PTA4543-2015CPB103
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    N/R
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    60 x 9 x 24.5 mm
  • Operating Temperature:
    -10 to 50 °C