PSM01-082A-103B2
Bourns
Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 0.5W(1/2W) (152 X 13mm) Snap-In Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PSM01082A103B2
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PSM01-082A-103B2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    70
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    N/R
  • Termination Style:
    Snap-In
  • Power Rating:
    0.5 (1/2) W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    152 x 13 mm
  • Operating Temperature:
    -10 to 55 °C