PDF241-S425S-103B0
Bourns
Res Carbon Film POT 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.35mm (36.5 X 23 X 31.5mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PDF241S425S103B0
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PDF241-S425S-103B0
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount11434
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder Lug11449
  • Power Rating:
    0.5 (1/2) W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    1011450%
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    36.5 x 23 x 31.511440mm
  • Operating Temperature:
    -10 to 85 °C