PDB183-GTR02-504A2
Bourns
Res Carbon Film POT 500K Ohm 20% 0.1W(1/10W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PDB183GTR02504A2
  • Part No:
    PDB183-GTR02-504A2
  • RoHS:
    No
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    0.1 (1/10) W
  • Resistance Value:
    500 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -10 to 50 °C