PDB12-F4251-104BF
Bourns
Res Carbon Film POT 100K Ohm 20% 0.08W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (29.5 X 12.8 X 20mm) Pin Bracket Mount/Through Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PDB12F4251104BF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PDB12-F4251-104BF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Bracket Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.08 W
  • Resistance Value:
    100 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    N/A
  • Dimension:
    29.5 x 12.8 x 20 mm
  • Operating Temperature:
    -10 to 70 °C