MOV-20D331KTR
Bourns
Var MOV 210VAC/275VDC 6500A 330V Thru-Hole Radial T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MOV20D331KTR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MOV-20D331KTR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    250
  • Varistor Voltage:
    330 V
  • Clamping Voltage:
    550 V
  • Clamping Current:
    100 A
  • Mounting:
    Through Hole15462
  • Dimension:
    5 x 26 x 2315465mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    210 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    275 V
  • Maximum Surge Current:
    6500 A
  • Lead Style:
    Radial15456
  • Lead Pitch:
    10 mm
  • Energy:
    150 J
  • Size Code:
    N/R
  • Technology:
    Metal Oxide15470
  • Tolerance Voltage:
    1015472%