MOV-14D431K
Bourns
Var MOV 275VAC/350VDC 4500A 430V Thru-Hole Radial Bulk
Description +
Search Keywords: MOV14D431K
  • Part No:
    MOV-14D431K
    EAR99
    600
  • Varistor Voltage:
    430 V
  • Clamping Voltage:
    710 V
  • Clamping Current:
    50 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    5.2 x 20 x 16.5 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    275 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    350 V
  • Maximum Surge Current:
    4500 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    7.5 mm
  • Energy:
    115 J
  • Technology:
    Metal Oxide
  • Tolerance Voltage:
    10 %