MF-VS175NL-0
Bourns
PTC Resettable Fuse 1.75A(hold) 3.5A(trip) 12V 100A 1.4W 3s 0.029Ohm SMD Solder Pad 12.4 X 3.9 X 0.9mm Bag
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFVS175NL0
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-VS175NL-0
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Hold Current:
    1.75 A
  • Trip Current:
    3.5 A
  • Maximum Current Rating:
    100 A
  • Maximum Voltage Rating:
    12 V
  • Maximum Trip Time:
    3@8.75A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.029 Ohm
  • Maximum Initial Resistance:
    0.051 Ohm