MF-USMF175X-2
Bourns
PTC Resettable Fuse 1.75A(hold) 3.5A(trip) 6V 40A 0.7W 1s 0.02Ohm SMD Solder Pad 1210 T/R Automotive
Description +
Search Keywords: MFUSMF175X2
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-USMF175X-2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Hold Current:
    1.75 A
  • Trip Current:
    3.5 A
  • Maximum Current Rating:
    40 A
  • Maximum Voltage Rating:
    6 V
  • Maximum Trip Time:
    1@8A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.02 Ohm