MF-USMF010-2
Bourns
PTC Resettable Fuse - 0.1A(hold) 0.3A(trip) - 30V - 10A - 0.6W - 0.80 Ohm - Solder Pad 1210.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFUSMF0102
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-USMF010-2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Hold Current:
    0.1 A
  • Trip Current:
    0.3 A
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Maximum Voltage Rating:
    30 V
  • Maximum Trip Time:
    0.6@0.5A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.8 Ohm