MF-RM033/240-0
Bourns
PTC Resettable Fuse 0.33A(hold) 0.74A(trip) 240VAC 1.7W 21s 0.77Ohm Radial 11.4 X 3.8 X 20mm Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFRM0332400
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-RM033/240-0
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Hold Current:
    0.33 A
  • Trip Current:
    0.74 A
  • Maximum Current Rating:
    N/A
  • Maximum Voltage Rating:
    240 VAC
  • Maximum Trip Time:
    21@1.65A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.77 Ohm