MF-RM016/240-2
Bourns
PTC Resettable Fuse 0.16A(hold) 0.37A(trip) 240VAC 1.4W 15s 2.5Ohm Radial 9.9 X 3.8mm T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFRM0162402
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-RM016/240-2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Hold Current:
    0.16 A
  • Trip Current:
    0.37 A
  • Maximum Current Rating:
    N/A
  • Maximum Voltage Rating:
    240 VAC
  • Maximum Trip Time:
    15@0.8A s
  • Minimum Initial Resistance:
    2.5 Ohm