MF-RHT1300-0
Bourns
13.0A High-Temperature PTC Resettable Fuse, Radial Thru Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFRHT13000
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-RHT1300-0
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Hold Current:
    13 A
  • Trip Current:
    24 A
  • Maximum Current Rating:
    100 A
  • Maximum Voltage Rating:
    16 V
  • Maximum Trip Time:
    13@60A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.0041 Ohm