MF-R185-0-99
Bourns
PTC Resettable Fuse 1.85A(hold) 3.7A(trip) 30V 40A 1W 8.7s 0.04Ohm Radial 12 X 3mm Bag Automotive
RoHS Compliant
Discontinued
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFR185099
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-R185-0-99
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Hold Current:
    1.85 A
  • Trip Current:
    3.7 A
  • Maximum Current Rating:
    40 A
  • Maximum Voltage Rating:
    30 V
  • Maximum Trip Time:
    8.7@9.25A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.04 Ohm
  • Maximum Initial Resistance:
    0.07 Ohm
  • Package/Case:
    N/A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Packaging:
    Bulk
Tools/3D Models +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 2
Ships today, if you order in Buy all 2 in-stock or the regular minimum order quantity of 50