MF-R065-AP-99
Bourns
PTC Resettable Fuse 0.65A(hold) 1.3A(trip) 60V 40A 0.9W 5.3s 0.27Ohm Radial 9.7 X 3.1mm Ammo Automotive
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Ammo Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFR065AP99
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-R065-AP-99
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Hold Current:
    0.65 A
  • Trip Current:
    1.3 A
  • Maximum Current Rating:
    40 A
  • Maximum Voltage Rating:
    60 V
  • Maximum Trip Time:
    5.3@3.25A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.27 Ohm
  • Maximum Initial Resistance:
    0.48 Ohm