MF-PSMF075X-2
Bourns
PTC Resettable Fuse 0.75A(hold) 1.5A(trip) 6V 40A 0.6W 0.2s 0.09Ohm SMD Solder Pad 0805 T/R Automotive
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFPSMF075X2
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-PSMF075X-2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Hold Current:
    0.75 A
  • Trip Current:
    1.5 A
  • Maximum Current Rating:
    40 A
  • Maximum Voltage Rating:
    6 V
  • Maximum Trip Time:
    0.2@8A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.09 Ohm