MF-PSMF010X-2
Bourns
PTC Resettable Fuse - 0.1A(hold) 0.3A(trip) - 15V - 40A - 0.5W - 10 Ohm - Surface Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFPSMF010X2
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-PSMF010X-2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Hold Current:
    0.1 A
  • Trip Current:
    0.3 A
  • Maximum Current Rating:
    40 A
  • Maximum Voltage Rating:
    15 V
  • Maximum Trip Time:
    1.5@0.5A s
  • Minimum Initial Resistance:
    1 Ohm