CG0603MLD-12E
Bourns
Var MLV 12VDC 50V 0603 SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Var MLV 12VDC 50V 0603 SMD T/R
Search Keywords: CG0603MLD12E
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CG0603MLD-12E
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Varistor Voltage:
    50 V
  • Clamping Voltage:
    140 V
  • Clamping Current:
    1 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Dimension:
    1.6 x 0.8 x 0.8 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    N/A
  • Maximum DC Voltage Rating:
    12 V