5900-560-RC
Bourns
High Current RF Choke Bobbin Core 56uH 10% 1KHz Ferrite 2.9A 50mOhm DCR AXL
Description +
Search Keywords: 5900560RC
  • Part No:
    5900-560-RC
  • COO:
    CN
  • Inductance:
    56 uH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Resistance:
    50 mOhm
  • Maximum DC Current:
    2.9 A