3683S-1-502L
Bourns
Digital Precision Potentiometer - 5K Ohms - 2W - 23.62 X 42.32mm - Solder Lug - Panel Mount.
Description +
Search Keywords: 3683S1502L
  • Part No:
    3683S-1-502L
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    23.62 x 42.32 mm
  • Operating Temperature:
    -25 to 85 °C