3610S-2-102
Bourns
Res POT 1K Ohm 5% 1.5W 10(Elec)/10(Mech)Turn 22.23mm (22.23 X 46.61mm) J-Hook Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3610S2102
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3610S-2-102
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    10(Elec),10(Mech) Turns
  • Termination Style:
    J-Hook
  • Power Rating:
    1.5 W
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    46.61 x 22.23 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 85 °C