3590S-1-501L
3590S-1-501L
Bourns
In Stock: 33
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3590S-1-501
Bourns
Res Wirewound POT 500 Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.3mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3590S1501
  • Part No:
    3590S-1-501
  • RoHS:
    No
    EAR99
    1
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    39.22 x 22.23 x 26.66 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C