3547S-1AE-103A
Bourns
The 3547S-1AE-103A is a single-gang, 3-turn, wirewound precision potentiometer with a 10 kOhm resistance and a servo mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3547S1AE103A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3547S-1AE-103A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Mounting:
    Servo Mount
  • Number of Turns:
    3(Elec),3(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    3 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Dimension:
    34.75 x 22.23 x 27.37 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C