3362S-1-501LF
Bourns
The 3362S-1-501LF is a 500 Ohm, single-turn, cermet, 1/4 inch square trimming potentiometer with RoHS compliant, 100% tin-plat ...
Description +
The 3362S-1-501LF is a 500 Ohm, single-turn, cermet, 1/4 inch square trimming potentiometer with RoHS compliant, 100% tin-plated terminations.
Search Keywords: 3362S1501LF
  • Part No:
    3362S-1-501LF
  • COO:
    CR
  • Resistance Value:
    500 Ohm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    6.6 x 4.7 x 6.99 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C